Q: Maska je podobná té, kterou před několika týdny vyvinuli na ČVUT, konkrétně na Českéminstitutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), pro výrobu na 3D tiskárnách. Jak je to možné?
A: Polomaska RP95-M vychází z modelu CIIRC RP95-3D. Na základě licence ČVUT, jejímž výhradním držitelem je start-up ČVUT, společnost TRIX Connections, byl design polomasky ve spolupráci s našimi technology a konstruktéry upraven tak, aby vyhověl požadavkům na sériovou výrobu.
Q: Polomaska se zdá velká, není problém její hmotnost?
A: Hmotnost polomasky je 160g včetně filtru. Během testů bylo prokázáno, že je polomaska dlouhodobě a pohodlně nositelná.
Q: Proč je filtr na stranu?
A: Filtr je montován mimo osu polomasky hlavně z důvodu bezpečnosti při používání. Při zvedání předmětů ze země, nebo sklopení hlavy hrozilo riziko nadzvednutí masky při kontaktu s hrudním košem. Současně je tímto řešením také rozšířeno zorné pole uživatele.
Q: Kolik použití maska vydrží?
A: Díky odolným materiálům je možné masku opakovaně sterilizovat v autoklávu. Materiál polyamid (polomaska) garantuje neomezený počet sterilizací, v případě termoplastického elastomeru (těsnění polomasky) je životnost stanovena na minimálně 100 cyklů sterilizací a neomezený počet cyklů dezinfekcí.
Q: Kolik cyklů vydrží filtr?
A: Limitujícím faktorem životnosti filtru je jeho mechanické znečištění projevující se namáhavějším dýcháním. V prašném prostředí např. na stavbě je tento filtr zanesen během cca 2 pracovních dnů, v čistém prostředí nemocnice je životnost minimálně 1 týden nepřetržitého provozu. V praxi může být tato doba i výrazně delší. Účinnost proti virům není ani při mechanickém znečištění filtru nijak snížena.
Q: Je používání respirátoru nebezpečné pro okolí uživatele?
A: Použití polomasky je ochranou především pro uživatele Pokud okolí uživatele není chráněno jinak, je vhodné doplnit polomasku i běžnou chirurgickou rouškou.